Gyereknek lenni jó a Bánffy-kastélyban

Demeter Zsuzsa 2016. június 22., 22:17

Gyerekzsivajtól volt hangos a bonchidai Bánffy-kastély parkja – a június 11–12-én 15. alkalommal megrendezett Barock. Bonchidai Bánffy Kastély Napok szervezői családbarát programokkal próbálták újra lakhatóvá tenni Erdély legnagyobb kastélyát.

Gyereknek lenni jó a Bánffy-kastélyban
galéria
Fotó: Demeter Zsuzsa

Lakjuk be a kastélyt, szólt a Transylvania Trust Alapítvány rendezvénymeghívóján, s a Kürti Andrea képzőművész készítette, családi pikniket ábrázoló alkotásához hasonló hangulat fogad szombat délután a bonchidai kastélykertben: totyogó kisgyerekek, arcukra egy indiánsátorban pillangókat, katicákat, cicákat pingáltató ovisok, családbarát kutyusok és gazdijaik sütkéreznek pöttyös nyugágyakon a nyárinak nem nevezhető kora délutáni napsütésben. Aki tartalmas, ám de nem túlzsúfolt programot szeretne, tökéletesebb helyet a Bánffy-kastély kertjénél el sem képzelhetne, érkeztünkkor épp a Concordia vonósnégyes fejezi be hangversenyét, Haydn zenéje hangulatteremtőnek sem utolsó.

Kultúrával belakni a teret

A családias hangulathoz persze nem csak a tágas kert, a patinás, ódon falak nyújtják a környezetet, többnyire kolozsvári gyerekes családok látogatnak el hétvégére a Barock napokra, mindenki ismer mindenkit, s az Életfa, a Mikó óvoda, a Ludotéka és egyéb gyerekfoglalkozásokat kínáló civil szervezetek jóvoltából a felnőtteknek is alkalmuk nyílik beszélgetésre, az úgymond felnőtteknek szóló rendezvényeken való részvételre. Sietni, idegeskedni, rohangálni nincs miért, ez nem az a fesztivál, a különböző programpon­tok is ráérősen követik egymást. S mire a gyerekek eléneklik az életfás Szabó Kinga zenedobozánál az Eresz alatt fecskefiát, megkapva érte a jól megérdemelt cukorkát, míg megfestik a fél tucat követ a Mikó óvoda sátránál, agyagoznak, pólót festenek, rajzolnak, pingálnak, addig nekünk is sikerül „belaknunk” a kastélyt.

Bánffy Miklós román nyelven

A kastélynapok idején is nyitva áll a félig felújított Miklós-épület, ezúttal képzőművészeti kiállítás fogad a patinás termekben. A kastély különböző tereiben a kolozsvári Apáczai Csere János Líceum képzőművészeti szakos diákjainak alkotásait nézhetjük meg, de ugyancsak a rendezvényre érkeztek a csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola építészeti szakos diákjai is. A nagy múltú nagybányai festőiskolát a Képzőművészek Egyesülete képviseli, de egészen különleges litográfiasorozatot is láthatunk a Magyarországról érkező Vásárhelyi András révén, aki a madáchi Az ember tragédiájából inspirálódott.

A szombati, kötöttebb programok nagy részének a Miklós-épület ad teret, a legizgalmasabb beszélgetés talán Bánffy Miklós és a román kultúra kapcsolatát járja körül. Dávid Gyula, Marius Tabacu és Georgeta Hajdú beszélgetése jól illeszkedik a kastélynapok interkulturális programkínálatába, s ezt a többnyelvűséget akár a Bánffy-kastély védjegyének is tekinthetjük. A rendezvény nem kizárólagosan magyar jellege színesebb programsorozatot eredményez, s nem utolsósorban a románság számára ismeretterjesztő jellegű is. A Transylvania Alapítvány egyik bevallott célja az, hogy a románság számára megismertesse a Bánffy család történetét, hogy megértsék, mit is keres itt ez a kastély, miért fontos a felújítása, megőrzése. Bánffy alakja nem csak írásai révén elevenedik meg előttünk, hanem a filmkockákról is elénk tűnik: a Mikó Imréről készült Túlélés vagy népszolgálat. Mikó Imre és a Securitate című, nagy sikerű és több vitát is generáló Domokos János rendezte dokumentumfilmben is látható. Az egyéni életutat kidomborító film egyébként több kérdést tesz fel, mint amennyit megválaszol, s épp ezáltal nem engedi meg azt a luxust, hogy kényelmesen hátradőlve fehéren-feketén hozzunk ítéletet a múlt rendszerben beszervezett közéleti és egyéb szereplőinkről.

A baldachinos ágy nyomában

Kérdések a filmen kívül is bőven érkeznek, főként a gyerekek részéről, a kacsalábon forgó palotákról, királylányokról, sárkányokról képzelgő apróságok mindenképp tudni akarják, hol is állt a királylány baldachinos ágya, hova zárták a rossz embereket – a kastély főépülete ugyan még nem látogatható, vezetett román és magyar nyelvű sétán résztvenni, a kastély kertjében barangolni azonban szombaton még alkalmas az idő, a „prózai” válaszok azonban a gyermeki fantáziát nem mindig elégítik ki. Annál nagyobb a lelkesedés a szentgyörgyi sZempöl koncertjén, igazi lelket andalító zenét azonban Maria Răducanu és Krister Jonsson kettőse kínál, s azt hiszem, nem csak Răducanut zavarja a helyiek hangoskodása, akiknek egyébként, mint Berki Tímea programigazgató előzetesen lapunknak elmondta, minden rendezvényükre ingyenes a belépés.

50 perc a Föld körül

A vasárnapi rendezvényekre már esernyővel felszerelkezve érkezünk, ötvenperces klasszikus zenei barangolás várja a gyerekeket, de az eső az előrejelzések szerint pontosan érkezik – a kolozsvári Magyar Opera gyerekkórusa már szemerkélő esőben mutatja be két hónapnyi tudományát a kicsinek bizonyuló színpadon. A szervezőket és a közönséget azonban az egyre jobban szitáló eső nem riasztotta el: a délutánra tervezett programokon, a borkóstolóra, a kézműves mesterségek foglalkozásaira is nagy volt az érdeklődés. A romániai elektronikus zene nemrég újra felfedezett atyja, Rodion GA koncertjén mintegy ötvenen tartottak ki, mondja Berki Tímea, aki a kínálatból külön kiemelte a nagy népszerűségnek örvendő gyerekprogramokat. Az esti 3D-s sztereó épületvetítésen már a szemüvegeket sem kellett törölgetni, s bár a látogatók száma a vetítés idejére érezhetően megcsappant, a belépéskor kapott színes, vidám karszala­gok emlékeztetnek: Bonchidán jó volt gyereknek lenni, s ha igazit nem is, de legalább papírsárkányokat eregetni.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 
Legnézettebb

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.