Kormánybuktatással indulna a kampány

EN-összeállítás 2016. augusztus 17., 17:27 utolsó módosítás: 2016. augusztus 17., 17:29

Bizalmatlansági indítvány benyújtását tervezi a Dacian Cioloş vezette szakértői kormány ellen a Szociáldemokrata Párt. Mivel ehhez a parlamentben nincs elegendő szavazata, a PSD más pártokkal is egyeztetne. Az RMDSZ által is támogatott kezdeményezés előrevetíti egy leendő kormánykoalíció esélyét.

Kormánybuktatással indulna a kampány
galéria

Miközben a Dacian Cioloş vezette bukaresti szakértői kormány még nem döntött az idei parlamenti választások dátumáról – a kormány december 4-ét vagy 11-ét javasolná, ezzel szemben Traian Băsescu és Călin Popescu-Tă­riceanu egy novemberi időpontot szeretne –, a Szociáldemokrata Párt (PSD) a kormány megbuktatására törekszik.

Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök tavaly novemberi lemondása óta a PSD számtalan jelét adta annak, hogy – a beiktatásához nyújtott támogatás ellenére – nem vállal közösséget Dacian Cioloş szakértői kormányával, nem támogatja kezdeményezéseit, és minden népszerűtlen intézkedésénél bizalmatlansági indítvánnyal fenyegette meg. Miután idén júliusban a PSD egyik szövetségese, a Románia Fejlődéséért Országos Szövetség (UNPR) beolvadt a Traian Băsescu vezette Népi Mozgalom Pártjába (PMP), a PSD körül már csak úgy alakulhat ki parlamenti többség, ha az RMDSZ-t és a nem magyar kisebbségek frakcióját is a maga oldalára állítja.

A szociáldemokraták és Dacian Cioloş kormánya között az első nagy összezördülések a késlekedő mezőgazdasági támogatások kifizetése miatt alakultak ki – a mezőgazdasági kifizetési ügynökség listáján szereplő gazdák és mezőgazdasági üzemek többsége mai napig nem kapta meg az idénre járó támogatásokat, vagy ezekből csak részleteket utaltak át –, az újabb összezördülésre pedig a múlt héten került sor, amikor a Cioloş-kabinet törölte a háborús veteránok bizonyos adókedvezményeit. A miniszterelnök több ízben is szóvá tette, hogy a pénzügyi korrekciókra a Victor Ponta kormánya által hátrahagyott nehéz pénzügyi helyzet miatt van szükség. Cioloş úgy fogalmazott: nem hajlandó többé szó nélkül tűrni, hogy a Ponta-kabinet által hátrahagyott „taposóaknák” miatt a szakértői kormányt hibáztassák. Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt elnöke hazudozással vádolta a regnáló miniszterelnököt, és bejelentette, pártja „komolyan megfontolja” egy bizalmatlansági indítvány beterjesztését.

RMDSZ-es segítség

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke az Adevărulnak és a Mediafax hírügynökségnek nyilatkozva, bejelentette: az RMDSZ nyitott arra, hogy a Dacian Cioloş vezette szakértői kormány ellen beterjesztendő esetleges bizalmatlansági indítványról tárgyaljon a Szociáldemokrata Párttal (PSD). Kelemen Hunor szerint az RMDSZ-nek is vannak kifogásai a kormány ellen, nem lenne tragédia, ha a kabinet ügyvivőként működne tovább, de a PSD-n múlik, hogyan kezeli a kérdést.

„Nem tárgyaltunk erről a PSD-vel vagy másokkal, nem kommentálhatok egy sajtóban megüzent szándékot anélkül, hogy látnám a bizalmatlansági indítvány szövegét és érveit. De nem lenne tragédia Románia számára, ha korlátozott jogkörű ügyvivő kormánya lenne a választásokig. Ennek a kabinetnek úgy sincs meg a legitimitása és támogatottsága, hogy kidolgozza és elfogadtassa a parlamenttel a jövő évi költségvetést” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.

Jól áll a PSD

Az elmúlt néhány hónap közvélemény-kutatásai szerint a Szociáldemokrata Párt folyamatosan erősödik. Az Avangarde közvélemény-kutató hétfőn Bukarestben közzétett mérései szerint a pártok versenyében a Szociáldemokrata Párt hatalmas fölénnyel vezet: 38 százalékos támogatottságot mértek. A második a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 29 százalékkal, a harmadik a Călin Popescu-Tăriceanu vezette Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) 7 százalékos támogatottsággal, és Traian Băsescu pártja, a Népi Mozgalom Párt (PMP) 6 százalékkal. Az utolsó, a parlamenti küszöböt még elérő párt az RMDSZ, 5 százalékkal. A helyzet mai állása szerint a legkésőbb decemberben sorra kerülő parlamenti választások győztese a Szociáldemokrata Párt lenne, amely azonban valószínűleg csak koalícióban lenne képes a kormányalakításra. Egyes források alapján az RMDSZ csúcsvezetőségében komoly lobbi mutatkozik egy újabb PSD–RMDSZ-kormány kialakítására, amit viszont több székelyföldi választott tisztségviselő – elsősorban Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere – keményen ellenez.

RMDSZ–MPP-helyosztó

Az ötszázalékos küszöb eléréséért küzdő RMDSZ csúcsvezetősége a hétvégén két befutó helyet ajánlott a Magyar Polgári Pártnak, ezzel szemben az MPP három helyet szeretne. Biró Zsolt, az MPP elnöke Kelemen Hunor szövetségi elnökkel tárgyalt Csíkszeredában a két szervezet közötti együttműködésről. „Az MPP a felelős politika jegyében kívánja folytatni a tárgyalásokat, világos célokat követve, ugyanakkor garanciákat vár a párt identitásának és entitásának megőrzése tekintetében, mert csak így fogadható el az RMDSZ-lista mint összmagyar lista” – olvasható a tárgyalásokról kiadott MPP-közleményben. „Az RMDSZ két biztos befutó helyet ajánlott fel a Magyar Polgári Pártnak. Az együttműködés végleges pontjait augusztus végén rögzíti a Szövetségi Állandó Tanács” – olvasható az RMDSZ közleményében. A találkozón szó esett egy közös választási program kidolgozásáról, a kampány-előkészületekről – beleértve az induláshoz szükséges aláírásgyűjtési folyamatot –, illetve a külföldön tartózkodó magyar nemzetiségű román állampolgárok választási regisztrációra való buzdításáról is. Kovács Péter, az RMDSZ ügyvezető elnöke a két héttel ezelőtti EU-táborban azt mondta: az MPP egyik jelöltje várhatóan Háromszéken kap bejutóhelyet az RMDSZ listáján, a másik befutóhelyet Udvarhelyszékről vagy Maros megyében kapja a polgári párt. Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke a Krónikának azt nyilatkozta, az erdélyi magyarság érdekképviseletét csak úgy lehetne növelni, ha a három alakulat összefogna, de valószínűnek tartja, hogy az RMDSZ elutasítja a néppárt ajánlatát.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.